10.09.2021
Alta Cow Watch diegimas
Laiku aptikta ruja yra nepaprastai svarbu „Koepon“ pieno ūkyje Feerwerd mieste, Groningene. Alta Cow Watch siųstuvas sukurtas remiantis „Nedap“ technologija, pirmą kartą buvo įdiegtas 2016 m. lapkričio mėn. Ši sistema derina tikslų rujos aptikimą su sveikatos monitoringu. Tai suteikia vertingos informacijos apie maitinimąsi, atrajojimą, neaktyvų ir netipinį aktyvų elgesį. Tai užtikrina, kad neseniai apsiveršiavusios karvės bus kur kas atidžiau stebimos. „Tai nebesiremia „nuojauta“, o labiau faktine informacija. Tai suteikia užtikrintumo“, - sako ūkio valdymo ir bandos priežiūros vadovai.
Kalbėjomės su bandos priežiūros vadovu Alexu Borstu (41 m.) Ir ūkio valdymo vadovu Marceliu Rijkersu (35 m.) - dviem ekspertais, kurie, jų pačių teigimu, kartu turi nemažai patirties su karvėmis. Marcel: „Jei tik matytumėte kiek sistema sugeba padaryti...“ O Alexas priduria: „Anksčiau mes stebėjome sveikatą remdamiesi nuojauta ir prielaidomis“ Marcelis: „Jei iš karvės primelžiama pieno nuo 20 iki 22 litrų kiekvieno melžimo metu, atrodo, kad viskas gerai. Bet tada pažvelgi į sistemą ir pamatai, kad ji ėda per dieną tik apie dvi valandas. Kas reiškia, kad ji numes svorį, todėl energijos balansas bus neigiamas. Dabar mes tai žinome ir galime atitinkamai reaguoti.“
Koepon pieno ūkis
Rujos aptikimas ir sveikatos stebėjimas
Rujos aptikimas daugelį metų buvo praktikuojamas „Koepon“ pieno ūkyje. Beveik visos iš 400 melžiamų ir veršingų karvių naudojamos kaip embrionų recipientės. Štai kodėl būtina laiku aptikti rują, nes labai vertingus embrionus reikia implantuoti lygiai po septynių dienų. Ilgus metus buvo naudojama kitokia rujos aptikimo sistema, kurios rezultatai buvo patenkinami. Prieš pereidami prie investavimo į Alta Cow Watch ir sveikatos būklės stebėjimo, abu vadovai norėjo sužinoti, ar naujoji sistema karvę rujoje aptiks bent jau taip tiksliai ir patikimai kaip senoji sistema. Štai kodėl abi sistemos mėnesį buvo naudojamos kartu. Išvada: tiksliai nurodomos tiek rujojančios karvės, tiek teisingas jų sėklinimo momentas. „Tačiau pagrindinis privalumas yra sveikatos stebėjimas“, - priduria jie abu. Pirmas dalykas, kurį karvė daro susirgusi, yra tai, kad mažiau ėda.
Sveikatos stebėjimas
Pereinamojo laikotarpio karvių stebėjimas suteikia daug privalumų
Pasak bandos priežiūros vadovo ir ūkio valdymo vadovo, sveikatos stebėjimo sistemos didžiausia pridėtinė vertė gaunama stebint karves pereinamuoju laikotarpiu. Tai leidžia jiems lengvai sekti per praėjusią savaitę apsiveršiavusias karves. „Bet kuri nepakankamai ėdanti karvė sistemoje bus rodoma kaip reikalinga atkreipti papildomą dėmesį. Karvei leidžiama grįžti nuo šiaudų talpos į bandą tik tuomet, kai ji pakankamai suėda ir atrajoja“. Tai sumažina karvių, turinčių neigiamą energijos balansą, skaičių, kurios turi sveikatos problemų. Paprastai su telyčiomis ir antraveršėmis karvėmis nekyla jokių problemų. Bet vyresnėms karvėms reikia šiek tiek daugiau skirti dėmesio. Aleksas: „Kartais stebėdamas karvę, nieko blogo nepastebi. Tačiau jei ji nepakankamai ėda ir turi nuolatinį neigiamą energijos balansą, išsiųsdami ją atgal į bandą, galite patirti nuolatinę žalą“. Anksčiau sprendimas buvo pagrįstas nuojauta ir prielaidomis. „Jūs iš tikrųjų paprasčiausiai spėjote. Sveikatos stebėjimo dėka dabar mes galime juos tiksliau stebėti ir individualiai koreguoti priežiūrą: karvės, kurioms to tikrai reikia, gaus propilenglikolio, o kitos - ne.“
Apjungę duomenis apie maitinimąsi ir atrajojimą, Jūs tiksliai žinosite situaciją ir galėsite užtikrinti optimalią vienos karvės pieno gamybą. Aleksas tai gali matyti ir iš vienos karvės pieno gamybos: „Anksčiau turėjome laktuojančių karvių grupę iki 60 dienų, kurių vidutinė pieno gamyba visada buvo 2–3 balais mažesnė nei grupėje nuo 60 iki 120 dienų. Dabar pirmajai grupei sekasi taip pat gerai, kaip ir antrajai. Pradžia būna gera ir joms suduodama kas nors papildomo, tik kai to reikia.“ Marcelis Rijkersas teigia: „Galėdami geriau stebėti telyčias ir atitinkamai planuodami ūkio valdymą, pasitelkiant stebėjimo rodiklius, per pirmąsias 60 laktacijos dienų pavyksta išgauti 2 litrais daugiau pieno vienai karvei per dieną, kas reiškia, kad abi grupės nuo 0-60 ir nuo 60–120 dienų vidutinė pieno gamyba yra nuo 42 iki 43 kg pieno per dieną.“
Veiklos duomenys
- 3 melžimai kasdien
- 11 300 kg pieno iš vienos karvės
- 4 procentai riebalų
- 3,4 proc. Baltymų
Ankstesnė intervencija ir tikslingesnis gydymas
Karvės melžiamos tris kartus per dieną. Nepaisant to, sistema reguliariai nustato, kad karvė serganti, kol melžėjai dar to nepastebi, paaiškina Marcelis. „Pavyzdžiui, karvė gali būti melžiama 13h, o po valandos ar dviejų atsiras coli infekcija. Tai skausminga infekcija ir karvė neės. Tada mes gausime pranešimą iš sistemos iki 20h, kitu atveju, karvė iš melžimo aikštelės būtų išėjusi tik 22h.“ Tai leidžia Jums greičiau imtis veiksmų ir suteikti karvėms tikslingesnį gydymą. Tai, anot ūkio valdymo vadovo, taupo pinigus ir sumažina išlaidas antibiotikams. Sistema leidžia Marceliui ir Aleksui ankstyvoje stadijoje stebėti sergančias karves. Marcelis Rijkersas: „12 valandų prieš pasireiškiant ligos požymiams, mes paprastai žinome, ar karvė susirgo, nes ji mažiau ės ir mažiau atrajos. Tai leidžia Jums imtis veiksmų anksčiau ir užkirsti kelią pieno gamybos sumažėjimui.“
Vertinga valdymo informacija
Prieiga prie šios informacijos naudinga ne tik telyčioms. „Koepon“ pieno ūkyje sistema taip pat pateikė labai įdomią valdymo informaciją apie vyresnes melžiamas karves ir užtrūkusias karves. Ėdimo laiko, pašaro tiekimo, raciono tipo ar apšvietimo įtaka - viskas buvo užfiksuota kartu su atrajotojų elgesiu.
Taigi, „Koepon“ pieno ūkis padarė išvadą, kad sveikatos stebėjimas naudojant Alta Cow Watch, suteikia jiems didelę pridėtinę vertę. „Sudėtinga išreikšti finansine prasme, bet manau, kad kaip kapitalo reikalaujanti įmonė, mes sugebėjome susigrąžinti savo investicijas vien į sveikatos stebėseną net greičiau nei įprastas pieno ūkis“, - vertina Marcelis. „Mes sugebėjome padengti išlaidas per dvejus ar trejus metus.“ Svarbiausias aspektas, pasak Marcelio ir Alexo, yra toks: „Sveikatos stebėjimas pakelia bendrą gyvūno sveikatą į aukštesnį lygį ir taip pagerina produktyvumo rezultatus. Kas padaro sistemą unikalia.“