08.03.2022
Interviu Muuga PM OÜ fermoje: kas pasikeitė pradėjus naudoti Alta COW WATCH?
Muuga PM OÜ ferma Estijoje naudoja daugiafunkcę stebėjimo sistemą Alta Cow Watch nuo 2019 m. pavasario. Iš pradžių išmanieji jutikliai buvo uždėti 90 telyčių, o nuo praėjusių metų balandžio juos nešioja visos karvės. Be to, ferma naudoja bandos valdymo programinę įrangą Dairy Comp 305 jau 3 metus. Fermos gyvulininkystės vadovas Siim Siiman nurodo, kokie buvo svarbiausi pokyčiai pradėjus naudoti sistemą.
Didžiausias pokytis, kurį pastebėjome pradėjus naudoti jutiklius telyčioms, susijęs su problema dėl telyčių apsėklinimo tinkamu metu. Situacija pagerėjo pradėjus naudoti ACW.
Uždedame jutiklius 2-3 rujos ciklų metu prieš apsėklinimą. Nustatome rujos laiką ir galime numatyti, kada ruja bus tuo metu, kai norėsime apsėklinti gyvulį. Rujos nustatymo rodikliai pagerėjo maždaug 25 %.
Kalbant apie karves, didžiausias pokytis tas, kad dabar galime stebėti ne tik karvės aktyvumą, bet ir atrajojimą, ilsėjimosi laikotarpius ir ėdimą. Sistema puikiai pasitarnauja greitai nustatant, kurie gyvuliai serga.
Geriausiai nustatome coli mastito atvejus, kadangi tada pastebimas staigus aktyvumo, atrajojimo ir ėdimo sumažėjimas ir poilsio laiko padidėjimas. Turėjome keletą tokių atvejų balandį. Patys problemų fermoje nepastebėjome, tačiau kompiuteris jas užfiksavo ir tai leido mums kuo greičiau padėti gyvuliui.
Kadangi ventiliatorius turime tik priešmelžinėje zonoje, pastebėjome, kad gyvuliai pradėjo ėsti mažiau labai karštais vasaros laikotarpiais. Buvo galima pastebėti, kad sumažėjo kombinatui tiekiamo pieno kiekis. Gavome patvirtinimą, kad stresas dėl karščio taip paveikia gyvulius.
Dairy Comp naudojome nuo 2018 metų. Kai pradėjome naudoti ACW telyčioms, iškart susiejome abi programas. DC ima duomenis iš ACW ir šiuos duomenis bei duomenis iš melžimo zonos pateikia vienoje vietoje. Dairy Comp leidžia mums stebėti karvių aktyvumą, atrajojimą, ėdimą ir produktyvumą.
Aktyvumo ir atrajojimo sumažėjimas dažnai susijęs su produktyvumo sumažėjimu. Galime lengviau pamatyti ir stebėti, ar sumažėjo tik aktyvumas, ar taip pat sumažėjo ir produktyvumas.
Kadangi naudojame Dairy Comp jau ilgiau nei 3 metus, sukaupėme gana nemažą duomenų bazę, kuria remiantis mūsų duomenys tampa vis patikimesni. Remiantis šiais duomenimis, lengviau priimti vadybinius sprendimus.
Dairy Comp protokolai palengvina fermos valdytojo ir veterinaro darbą. Juose aiškiai nurodoma, ką reikia tą dieną atlikti. Taip pat programa palengvina tokius rutininius procesus kaip grupavimas ir nagų karpymas.
Anksčiau sinchronizuodavome visus gyvulius, bet pradėję naudoti ACW masinio sinchronizavimo nebevykdome. Tai vykdome tik pagal poreikį, kaip gyvulio ruja nepastebima. Tokių gyvulių per mėnesį būna mažiau nei 10. Tai dvipusė nauda tiek ekonominiu, tiek gyvulių gerovės požiūriu. Tai reiškia mažiau adatų dūrių gyvuliui.